Co warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa, z pewnością, niejednej osobie kojarzy się z miejscem do którego przyjeżdża się, żeby coś załatwić. Muszę przyznać, że u mnie jest podobnie. Obierając kierunki wakacyjnych wyjazdów zazwyczaj omijałem Warszawę. W końcu to miasto biznesu, a nie przestrzeń do spędzania błogich, letnich momentów. Ale czy, aby na pewno w Warszawie nie ma miejsc, które warto by było zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Warszawie w wolnym czasie

Jeśli już znalazłeś się z jakiegoś powodu w Warszawie albo wymyśliłeś, bądź wymyśliłaś spędzenie wakacji w tym mieście to na twojej drodze powinno znaleźć się kilka miejsc, które warto odwiedzić. W końcu ciekawe miejsca w Warszawie występują tak samo gęsto jak korporacyjne biurowce.

O ile masz oczywiście czas na to, bo czasem jest też tak, że pomimo tego, że jest się na wakacjach to tego czasu brak, szczególnie w Warszawie. W miejscu w którym czas jest jakiś dziwny – sprawdź Czas w Warszawie.

Warszawa – co warto zobaczyć, lista.

Żeby było łatwiej przygotowałem listę kilku miejsc, które warto, a nawet należy sprawdzić podczas wycieczki po Warszawie.

 1. Stare Miasto i Barbakan
 2. Łazienki Królewskie
 3. Dawny Jazdów
 4. Wisła
 5. Fotoplastikon Warszawski
 6. Stadion Narodowy i Saska Kępa
 7. Teren dawnego Getta
 8. Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim
 9. Pałac w Wilanowie
 10. Centrum Nauki Kopernik
 11. Zamek Ujazdowski
 12. Pałac Kultury i Nauki
 13. ZOO
 14. Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego
 15. Sejm i Senat

Stare Miasto i Barbakan

Stare Miasto - Warszawa

Stare Miasto to zabytkowe kościoły z XVII i XVIII wieku, czy Zamek Królewski, a wszystko to otoczone jest średniowiecznym murem obronnym z czerwonej cegły. Przechadzając się po Starym Mieście można odpocząć na jednym z licznych ogródków ustawionych przy znajdujących się tam restauracjach. Ominięcie starego miasta podczas zwiedzania Warszawy określane być powinno błędem.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewski - Warszawa

Łazienki Królewskie to założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zespół pałacowo-ogrodowy. Sama nazwa Łazienki Królewskie pochodzi od barokowego pawilonu łaźni, który to wzniesiony został w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

W skład warszawskich Łazienek Królewskich wchodzą cztery ogrody: Królewski, Chiński, Romantyczny, a także Modernistyczny.

Dawny Jazdów

Dawny Jazdów - Warszawa

Raczej mało kto wie o istnieniu tego typu zabytku w Warszawie. Osobiście sam o nim nie wiedziałem dopóki nie zacząłem zgłębiać tematu dotyczącego tego co warto zobaczyć w Warszawie. No, ale przejdźmy do rzeczy.

Dawny Jazdów to swego rodzaju kolonia parterowych drewnianych domków jednorodzinnych w liczbie dwudziestu siedmiu, które to domki powstały w 1945 roku. Dawny Jazdów znajduje się w okolicy Kina Luna, na tyłach parku Ujazdowskiego.

Domki wchodzące w skład Jazdowa zostały zbudowane dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Przypominam, że II wojna światowa dobiegła końca właśnie w 1945 roku. Co ciekawe, domki te stanowiły reparacje, które zapłacić miała Finlandia po zakończeniu II Wojny Światowej na rzecz Związku Radzieckiego. Wartym odnotowania jest także fakt, że początkowo do Warszawy trafiło 400 domków, które docelowo miały służyć przez pięć lat. Obecnie pozostało ich już tylko 27, a w kwietniu 2017 roku trafiły one do gminnej ewidencji zabytków.

Wisła

Wisła - Warszawa

Tutaj muszę przyznać, że nieszczególnie wiem co miałbym napisać o tej rzece. Najdłuższej w Polsce (1023,5 km). W końcu to tylko rzeka, jednakże w każdym poradniku, który przejrzałem na potrzeby napisania tego tekstu jest wzmianka o Wiśle, jak i o tym, że warto jest się nad nią udać, tym bardziej, że można nad nią dojść na piechotę nawet z centrum Warszawy.

Wisła, a raczej jej nabrzeże to miejsca, w których można zjeść, napić się, czy poimprezować. Wisła to też historyczne mosty takie jak Most Poniatowskiego, czy Most Łazienkowski. Są też i plaże. Co prawda jest ich coraz mniej, gdyż Warszawa bez przerwy się rozrasta, ale jednak w dalszym ciągu, w lecie, można się poopalać.

\W końcu Wisła to miejsce, które odwiedzić można bez względu na godziny, czy dzień. A do tego jest na tyle popularne, że z pewnością wzdłuż jej brzegów nie będzie nam dane spacerować samotnie.

Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski to przede wszystkim ciągle rosnąca galeria zdjęć, którą obejrzeć można za symboliczne kilka złotych. Fotoplastikon w Warszawie to miejsce unikatowe. Jak wyczytać można na stronie Fotoplastikonu; „to dla jednych miejsce spotkań, dla innych okno na świat, dla jeszcze innych niemy świadek historii stolicy i oryginalne miejsce z klimatem przedwojennej Warszawy”.

Muszę przyznać, że powyższy, zacytowany opis intryguje mnie. Fotoplastikon zwiedzać można od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Kosztem wstępu jest sześć bądź, w przypadku możliwości skorzystania z ustawowej ulgi, cztery złote. Czwartki są za free dla wszystkich.

Fotoplastikon znajduje się przy al. Jerozolimskich 51, a więc niedaleko centrum miasta.

Czy warto? Moim zdaniem tak. Ja już sprawdzam kalendarz, aby zaplanować wypad do tego miejsca. Tym bardziej, że Fotoplastikon to nie tylko fotografie, ale i szereg innych atrakcji pod postacią cyklicznych wystaw, czy wydarzeń.

Stadion Narodowy i Saska Kępa

Co warto zobaczyć w Warszawie - Stadion Narodowy

Stadion Narodowy to nowoczesny budynek, co do zasady, sportowy, wybudowany z myślą o piłkarskim EURO 2012 rozgrywanym w Polsce. Jednakże na Stadionie Narodowym znajdziesz nie tylko atrakcje sportowe, gdyż odbywają się tam różne wydarzenia cykliczne, czy też jednorazowe, takie jak na przykład wielka wystawa klocków lego, wystawa robotów, czy chociażby targi książki.

Na Stadion Narodowy w Warszawie, z centrum, dostać się można mostem Poniatowskiego. Przystankiem przy którym znajduje się stadion jest Rondo Waszyngtona, które to rondo stanowi początek ulicy Francuskiej, a więc głównej ulicy Saskiej Kępy.

Saska Kępa to magiczne, klimatyczne miejsca pod postacią kawiarni i restauracji, w których czas płynie zupełnie inaczej, wolniej. Saska Kępa to niezwykle klimatyczne miejsce, miasta stołecznego Warszawy.

Teren Dawnego Getta

Co warto zobaczyć w Warszawie - Getto

W Warszawie warto jest także zobaczyć tereny Dawnego Getta. W końcu Warszawa to historia II Wojny Światowej, szykan, bólu i cierpienia.

Getto Warszawskie utworzone zostało przez hitlerowskie Niemcy 2 października 1940 roku, a zamknięte i odizolowane od pozostałej części Warszawy 16 listopada 1940 roku. Celem powstania getta było wymordowanie mieszkających na terenie Warszawy, jak i okolic Warszawy, Żydów. W kwietniu 1941 roku w obrębie murów getta znajdowało się blisko 450 tys. Żydów, którzy systematycznie wywożeni byli na rozkaz władz niemieckich do obozu w Treblince, gdzie byli bestialsko mordowani w komorach gazowych.

Getto zlikwidowane zostało po powstaniu w maju 1943 roku. Szacuje się, że łączna liczba ofiar getta utworzonego przez Niemców wyniosła blisko 400 tys. osób z czego niemalże 1/4 zginęła na terenie Warszawy z powodu chorób, czy głodu.

Na terenie dawnego Getta znaleźć można miejsca, które upamiętniają i przypominają o tym bestialskim mordzie na ludziach. A są to:

 • Bunkier Anielewicza – ulica Miła, róg Dubonis
 • Fragmenty murów Getta – różne ulice. Np: Sienna 55, Złota 62, Waliców 11, Chłodna 41, Krochmalna 4/28, Ogrodowa 55, Okopowa 78, czy też Stawki 10
 • Pomnik Ewakuacji Bojowników – ulica Prosta 51
 • Pomniki granic Getta – zespół 22 tablic upamiętniających granice Getta Warszawskiego. Pomniki znajdują się na Woli i w Śródmieściu
 • Pomnik Bohaterów Getta – pomnik znajduje się na Muranowie. Wzniesiony został w miejscu pierwszych walk powstańców z Niemcami. Ulica Zamenhofa.
 • Pomnik Umschlagplatz – monument odsłonięty 18 kwietnia 1988 roku przy ulicy Stawki, w miejscu, w którym Niemcy w latach 1942-1943 wywozili Żydów do obozu zagłady w Treblince.
 • Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie – ulica Gibalskiego 21. Ten pomnik to swoisty monument wzniesiony na mogile 7tys. Polaków i Żydów zamordowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców.
 • Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie – ciąg dwudziestu dwóch kamiennych form pamiątkowych znajdujących się wzdłuż ulic Dubois, Stawki i Zamenhofa.
 • Kładka Pamięci – ulica Chłodna przy skrzyżowaniu z ulicą Żelazną. Kładka Pamięci to instalacja artystyczna upamiętniająca drewniany most łączący Małe i Duże Getto. Most ten ze względu na to, że umożliwiał obserwowanie osobom zamkniętym w Gettcie, „wolnej Warszawy”, określany był mianem mostu westchnień.

Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim

Okupowana Warszawa to nie tylko powstanie w Gettcie, ale i przede wszystkim Powstanie Warszawskie. W Warszawie występują miejsca upamiętniające to heroiczne wydarzenie. Jednak zanim o nich, najpierw kilka słów o samym powstaniu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944 roku. Powstanie wybuchło po tym jak oczywistym okazało się, że Polska nie zostanie wyzwolona przez siły aliantów, a przez ZSRR.

Miejsca upamiętniające Powstanie Warszawskie:

 • Pomnik Małego Powstańca – ul. Podwale na Starym Mieście. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.
 • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – ulica Sanguszki. Na ogrodzeniu wytwórni zobaczyć możemy ślady po kulach.
 • Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta – podczas Powstania w tym klasztorze znajdował się szpital zbombardowany podczas wojny.
 • Bazylika archidiecezji św. Jana Chrzciciela przy ulicy Dziekania – w ścianę tej bazyliki wmurowano gąsienicę niemieckiego czołgu, którego eksplozja doprowadziło do śmieci kilkuset powstańców i cywilów.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79. Muzeum możesz zwiedzić od poniedziałku do niedzieli z wyłączeniem wtorku, w godzinach od 8 do 18 (we czwartki od 8 do 20). Muzeum Powstania Warszawskiego to zbiór wszystkiego co dotyczy powstania. Znaleźć tam można fotografie, biogramy powstańców, historię powstania opowiedzianą dzień po dniu, czy też nawet relacje świadków w formie video.

Pałac w Wilanowie

Co warto zobaczyć w Warszawie - pałac w Wilanowie

To co warto zobaczyc w Warszawie to także Pałac w Wilanowie, który wzniesiony został w latach 1681-1696 dla Marii Kazimiery i króla Jana III Sobieskiego. Wokół pałacu znajduje się park oraz zabudowania, które zachowały niezmienioną formę architektoniczną.

Pałac w Wilanowie odwiedzać można codziennie, od poniedziałku do niedzieli włącznie. Koszt jaki ponieść należy w celu zapoznania się z tą atrakcją Warszawy waha się od 20 do 35 złotych, jeśli chce się zwiedzać na własną rękę.

Pałac w Wilanowie, jak i tereny go okalające to urokliwy pomnik historii, z którym bezapelacyjnie warto jest się zapoznać. Do pałacu, z centrum miasta, można, bezpośrednio dojechać liniami autobusowymi takimi jak 519, czy też 131.

Centrum Nauki Kopernik

Co warto zobaczyć w Warszawie - Centrum Nauki Kopernik
dav

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie znajduje się tuż przy samej Wiśle, przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. CNK stanowi miejsce, które warto zobaczyć w Warszawie. Niewątpliwie i niezaprzeczalnie. Miejsca takiego jak CNK nie można ominąć.

Atrakcje w Warszawie mogą być różna. Na pewno. Ale różnorodność atrakcji w CNK jest, aż powalająca. I stwierdzam to z własnego doświadczenia.

Sam pomysł na powstanie CNK w Warszawie pochodzi od profesora fizyki, Łukasza Turskiego. Obiekt znajdujący się przy bulwarach wiślanych powstał w 2005 roku i jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W CNK natrafić można na całą masę eksponatów, za pośrednictwem których można odkryć świat. (A w moim przypadku na nowo). CNK czynne jest od poniedziałku do niedzieli od rana do godziny 19. I co m in warte podkreślenia, aby móc zwiedzić choćby w połowie to niezwykle wciągające miejsce należy udać się możliwie jak najwcześniej. Miejsca takie jak CNK z jednej strony są niezwykle oblegane przez ludzi (1000 odwiedzin dziennie), z drugiej, natomiast, ilość eksponatów sprawia, że może nie udać się wam odwiedzić ich wszystkich.

Ja do CNK wkroczyłem za dwadzieścia 16, gdyż bilet kupiłem na godzinę 16 (wchodzić można pół godziny przed wykupioną godziną, jak i w ciągu godziny, po godzinie wskazanej na bilecie). I wiecie co? Nie wyrobiłem się ze wszystkim. Masa ludzi. Masa miejsc, a eksponatów co nie miara. I wszystkie niezwykle wciągające.

CNK to dwa piętra (parter i pierwsze piętro) pełne atrakcji dla osób w każdym wieku i 3 godziny w środku to zdecydowanie za mało. Ale zdecydowanie też jak najbardziej warto jest się udać do tej niecodziennej galerii sztuki. Bo w końcu nauka to w pewnym sensie sztuka. Czyż nie?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać uroki CNK powinieneś wybrać się tam docelowo na pięć, czy nawet sześć godzin. W innym przypadku opuścisz to miejsce z lekkim niedosytem lecz z pewnością zadowolony, bo zadowolenie z atrakcji tego miejsca zdecydowanie przewyższa niedosyt.

Bilety do CNK kupować należy przez stronę internetową http://www.kopernik.org.pl/. Znajdujący się tam cennik wskazuje, że bilety do samego CNK kosztują od 21 do 33zł.

Zamek Ujazdowski

Co warto zobaczyć w Warszawie - Zamek Ujazdowski

Zabytkiem, który także warto zobaczyć w Warszawie jest Zamek Ujazdowki wybudowany w miejscu, w którym, w XI wieku znajdowała się osada Ujazdów, zniszczona 23 czerwca 1262 roku.

Zamek Ujazdowski stanowi Centrum Sztuki Współczesnej, które odwiedzać można od poniedziałku do piątku. W Zamku Ujazdowskim, znajdującym się nieopodal stadionu Legii Warszawa, natrafić można na liczne performance, wydarzenia kulturalne, spektakle, czy też seanse filmowe. Ponadto znaleźć tam można bibliotekę multimedialną, księgarnię, czy dwie restaurację, w tym jedną słynnej polskiej kucharki, Magdy Gessler.

Bilety do Zamku Ujazdowskiego, na poszczególne wydarzenia, najlepiej jest zamawiać przez stronę internetową https://u-jazdowski.pl/

Pałac Kultury i Nauki

Co warto zobaczyć w Warszawie - Pałac Kultury i Nauki

Budowa PKiN, który jest najwyższym budynkiem pod kątem wysokości całkowitej w Polsce, zakończona została 21 lipca 1955 roku i stanowi obecnie żywe wspomnienie po wpływach jakie rząd radziecki posiadał w Polsce.

PKiN znajduje się w centrum Warszawy na placu Defilad 1. Nie sposób go nie dostrzec znajdując się w centrum. Z pewnością każdy wysiadający na dworcu centralnym w Warszawie zetknął się z tym budynkiem. Za pomysłodawcę budowy PKiN w Warszawie uznawany jest sam Józef Stalin.

PKiN w Warszawie zwiedzać można codziennie w godzinach od 10 do 20. Główną atrakcją tego miejsca jest taras widokowy. Dostać się na niego można po uprzednim nabyciu biletów w godzinach zwiedzania. Co ciekawe od maja do września taras czynny jest od godziny 20 do 23:30. Z kolei w grudniu i 14 lutego każdego roku otwarty jest w również w godzinach od 20 do 22.

W PKiN znajdują się teatry, kino, czy też liczne muzea, takie jak Muzeum Techniki, Muzeum Warszawy, jak i Muzeum Domków dla lalek.

PKiN to także w dużej mierze wnętrze stanowiące relikt przeszłości.

ZOO

Gepard - ZOO Warszawa

Jak wyczytać można stronie warszawskiego ZOO, ZOO Warszawa to wielka, zielona wyspa w środku miasta.

Ogród Zoologiczny w Warszawie otwarty został w 1928 roku, znajduje się przy ul. Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga Północ w Warszawie. Na stan z 2011 roku w ZOO w Warszawie znajduje się 3566 zwierząt – przedstawicieli 553 gatunków.

Do ZOO, z centrum Warszawy bez problemy można dojechać kilkoma liniami tramwajowymi. Aby rzeczywiście móc zwiedzić cały obiekt liczący obecnie 36 hektarów, trzeba poświęcić cały dzień.

Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Narodowe w Warszawie

Oczywiście to nie jedyne muzea w Warszawie, jednakże są to muzea, które wypada zobaczyć będąc w stolicy Polski.

Muzeum Narodowe znajduje się przy alejach Jerozolimskich 3 i jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce (założone zostało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych). Obecnie zbiory muzeum liczą około 830 tys. dzieł sztuki polskiej jak i światowej.

Adres pod jakim znajduje się Muzeum Wojska Polskiego to podobnie jak w przypadku Muzeum Narodowego aleje Jerozolimskie 3. Placówka gromadzi eksponaty wojskowo-historyczne. W chwili obecnej posiada ich około 250 tys. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 rok i zwiedzać je można od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 16.

Sejm i Senat

Co warto zobaczyć w Warszawie - Sejm i Senat

Jak widać powyżej atrakcje w Warszawie są naprawdę różne. Kolejną z nich może być chociażby Sejm i Senat, a więc w miejsce, w których obradują senatorowie i posłowie. Niestety, ale Sejm i Senat zwiedzać można jedynie w zorganizowanych grupach po wcześniejszej rezerwacji terminu, a w okresie szkolny pierwszeństwo dla zwiedzających mają wycieczki szkolne.

Opisane przeze mnie atrakcje w Warszawie to nie wszystkie miejsca, które ma do zaoferowania Warszawa podczas podróży po niej. Część atrakcji z pewnością nie została przeze mnie opisana. Ale mam nadzieję, że choć te najważniejsze udało mi się przybliżyć.

PS. Tekst napisany został przy wykorzystaniu narzędzia jakim jest Surfer Seo. Jeśli chcesz podobny tekstu u siebie odezwij się. Copywriter na zlecenie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *